Форуми газети "Все про бухгалтерський облiк"

Сьогодні: 23/12/2014 02:31

Часовий пояс UTC + 2 годин [ DST ]




Створити нову тему Відповісти  [ 1 повідомлення ] 
Автор Повідомлення
ПовідомленняДодано: 30/08/2012 17:36 
Академік
Академік
Аватар користувача

З нами з: 15/08/2011 14:42
Повідомлення: 1841
Постанова КМУ №526 від 13.06.2012. Індексація заробітної плати за новими правилами

21 червня 2012 року набрала чинності Постанова КМУ від 13 червня 2012 №526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення», яка дуже сильно ускладнила життя бухгалтерам підприємств. Вказаним документом були внесені зміни у «Порядок проведення індексації грошових доходів населення» від 17 липня 2003 №1078.

Постанова набрала чинності 21 червня 2012 року, а статтю я пишу лише тепер. Чи не занадто пізно? Краще пізно ніж ніколи. Тим більше я дуже довго готував просто багатенну тему про індексацію на форумі. Її можна почитати тут Індексація заробітної плати. Розрахунок, приклади, коефіцієнти, поріг індексації, базовий місяць та все все все. Там можна знайти багато відповідей на основні питання, які виникають під час здійснення індексації заробітної плати.

Серед всіх змін, яких зазнав порядок індексації заробітної плати, безперечно, слід виділити значне ускладнення механізму індексації при підвищенні заробітної плати, що спричинило зміну порядку визначення базового місяця.

Індексація при підвищенні заробітної плати. Як було раніше?

Раніше, при підвищенні заробітної плати все було дуже і дуже просто. Якщо сума, на яку збільшувалася заробітна плата, не перевищувала суму індексації, яка мала нараховуватися у місяці підвищення, індексація продовжувала проводитися у загальному порядку.

Якщо сума, на яку збільшувалася заробітна плата, перевищувала суму індексації, яка мала нараховуватися у місяці підвищення, місяць підвищення становився базовим, тобто у ньому не проводилася індексація, а індекс споживчих цін наростаючим підсумком починав розраховуватися з наступного місяця.

Раніше, бухгалтерам достатньо було пам’ятати ці два простеньких правила. Тепер все стало набагато складніше. Якщо коротко, то тепер кожен місяць, в якому відбулося підвищення заробітної плати, незалежно від суми підвищення, вважається базовим. Але, з цього місяця, проведення індексації становиться дуже складною та цікавою процедурою. Про що саме йде мова, розглянемо далі.

Індексація при підвищенні заробітної плати. Як стало тепер

Зміна, яка нас цікавить, міститься у третьому абзаці пункту 5 Постанови №1078. Він викладений у новій редакції:

У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.

Приклад проведення індексації при підвищенні заробітної плати наведено у додатку 4 до Порядку. Спробую розглянути цей приклад детально.

Заробітна плата за вересень 2011, з урахуванням індексації, складає 1247,04 грн. З них: зарплата 1200 грн., індексація 47,04 грн. (Хоч у Порядку про це ані слова, але я від себе дещо додам. Як я зрозумів, у цьому прикладі, у липні 2011 року індекс споживчих цін наростаючим підсумком не перевищує поріг індексації, тобто права на збільшення індексації у вересні не виникає. Сума індексації така сама, як і в попередньому місяці. А ось якщо у липні буде перевищено поріг індексації, тобто сума 47,04 грн. буде збільшуватися з урахуванням нового коефіцієнту, то розрахунок доходу працівника буде мати дещо інший вигляд. Приклад такого розрахунку також наведений у прикладі у оновленому Порядку №1078. Його буде розглянуто трохи нижче).

У вересні відбувається підвищення заробітної плати на 36 грн.

З урахуванням нових змін до порядку проведення індексації №1078, заробітна плата за вересень 2011 року складатиме 1247,04 грн. З них: заробітна плата 1236 грн. (1200 + 36); а також різниця між сумою індексації та сумою підвищення — 11,04 грн. Будемо називати цю суму фіксована індексація.

Вересень стає базовим місяцем, а індекс споживчих цін наростаючим підсумком починає розраховуватися з наступного місяця, тобто з жовтня 2011 року.

А що робити з різницею між індексацією та сумою підвищення?

11,04 грн. фіксується та виплачується в такому розмірі до наступного підвищення заробітної плати. При цьому, ця фіксована величина у 11,04 грн. буде виплачуватися до тих пір, поки сума підвищення (за один раз) її не перевищить. Якщо сума підвищення заробітної плати (за один раз) буде меншою, то ця фіксована величина повинна буде виплачуватися і надалі.

Наприклад. У грудні 2011 року заробітна плата збільшилася на 10 грн. Дохід працівника за грудень 2011 року становитиме 1257,04 грн., з яких: заробітна плата 1246 грн. (1236+10) та фіксована величина 11,04 грн. (фіксована величина залишається, оскільки вона є більшою ніж сума підвищення зарплати). Оскільки відбулося підвищення зарплати, грудень 2011 року становиться базовим місяцем. Нагадаю, що базовим місяцем тепер становиться місяць, в якому відбулося підвищення зарплати, незалежно від суми такого підвищення.

Приклад від мене. Заробітна плата у січні 2012 року підвищується на 5 грн., що є меншим ніж фіксована величина 11,04 грн, яка тягнеться з вересня 2011 року. Але сума підвищення за два місяці (10+5=15) буде більшою ніж фіксована величина 11,04 грн. В цьому випадку дохід працівника розраховується так само, як і в грудні 2011 року, оскільки для того, щоб убрати фіксовану індексацію в розмірі 11,04 грн. заробітну плату треба підвищити на суму більшу за 11,04 грн. за один раз.

Я вважаю, що у прикладі, який наведений у порядку не сказано про те, що у жовтні 2011 року (місяць, наступний за базовим вереснем) не відбулося перевищення порогу індексації, тобто індекс споживчих цін становив менше ніж 101%. Якщо б у жовтні 2011 року індекс інфляції склав би, наприклад, 101,2% розрахунок доходу працівника за грудень 2011 року мав би дещо інший вигляд. Власне, про цей випадок, у прикладі наведеному у Порядку №1078 йдеться далі.

Приклад розрахунку доходу у разі підвищення доходу та набуття права на індексацію в одному місяці

З приводу цього випадку Порядок №1078 дає нам вказівки: «У разі коли на момент чергового підвищення заробітної плати настає право на проведення індексації і сума індексації буде більшою, ніж сума підвищення заробітної плати, необхідно здійснити підвищення заробітної плати, зберегти раніше зафіксовану суму індексації та додати суму індексації за травень, визначену з урахуванням чергового підвищення заробітної плати.»

Наприклад. У травні 2012 року заробітна плата збільшується на 10 грн. У травні настає право на проведення індексації. Сума індексації 16,8 грн. Дохід працівника за травень складатиме 1273,84 грн., з яких: 1256 – заробітна плата (1246+10); 11,04 – фіксована сума індексації, яка тягнеться з вересня 2011 року; 6,80 грн. – сума індексації за травень за мінусом суми підвищення заробітної плати (16,8-10). Травень становиться базовим місяцем.

Розрахунок індексу споживчих цін наростаючим підсумком починає проводитися з наступного місяця. Але тепер наша фіксована величина індексації збільшується та складає 11,04+6,80=17,84 грн. Ця фіксована індексація зникне тільки у разі підвищення заробітної плати (за один раз) на суму, яка її перевищить.

Далі у оновленому Порядку №1078 наводиться приклад, коли підвищення заробітної плати буде більшим ніж сума індексації за травень. Тут все просто. В цьому разі індексація за травень не виплачується.

Розрахунок індексу споживчих цін наростаючим підсумком для новоприйнятих працівників

Пункт 10-1 Порядку №1078 доповнено двома абзацами, один з яких дає нам наступну вказівку: «Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.».».

До вступу в силу Постанови №526, місяць прийняття працівника на роботу вважався базовим та індекс споживчих цін наростаючим підсумком починав розраховуватися лише з наступного місяця. У разі перевищення у наступному місяці порогу індексації, заробітна плата новоприйнятого працівника починала індексуватися у четвертому місяці його роботи. Відповідно, тепер, у разі перевищення порогу індексації у місяці оформлення на роботу, заробітна плата буде індексуватися вже у третьому місяці роботи.

Чи можливо тепер дати визначення терміну «базовий місяць»?

До вступу в силу Постанови №526, я би дав терміну базовий місяць приблизно наступне визначення:

Базовий місяць – місяць, за який не проводиться індексація. Індекс споживчих цін наростаючим підсумком починає розраховуватися з місяця, наступного за базовим. Базовим місяцем вважається місяць, у якому підвищено заробітну плату (сума підвищення повинна перевищувати суму індексації за цей місяць) або місяць оформлення працівника на роботу.

Тепер, індексація у базовому місяці (при підвищенні заробітної плати) може нараховуватися у разі якщо сума підвищення буде меншою ніж індексація. Чи вважається місяць оформлення працівника на роботу базовим місяцем? Думаю, що так, але в такому випадку індекс споживчих цін наростаючим підсумком починає розраховуватися вже з першого місяця роботи, тобто з базового, а не з наступного. Також тепер базовим місяцем буде вважатися будь який місяць, у якому збільшено заробітну плату (незалежно від суми збільшення).

Саме тому, після вступу в силу Постанови №526 я, наприклад, не можу дати більш менш конкретне визначення терміну «базовий місяць».

Висновок

Як бачимо, дуже великі проблеми бухгалтерам буде доставляти фіксована величина індексації, яка буде тягнутися до наступного збільшення заробітної плати, яка її перевищить. Як цього уникнути? Дуже просто, проводити підвищення заробітної плати на суму більшу, ніж сума індексації. Нажаль, такі рішення не приймаються у бухгалтерії.

Поки залишаються нез’ясованими багато питань, які приходять на думку під час аналізу додатку 4 у оновленому Порядку №1078. Як приклад, можна навести питання: «Як рахуватиметься дохід працівника у травні 2012 року у разі підвищення заробітної плати не на 30, а на 20 грн.?». Таких питань багато, але я не хочу лізти у дебрі, бо ітак занадто багато написав. Тому, чекаємо офіційних роз’яснень Мінпраці.

Поки що, за даними Держстату в України спостерігається просто мізерна інфляція, а в деяких місяцях навіть дефляція. Хоч ті, хто ходять у магазини або на ринок з цим наврядчи погодяться, але, як то кажуть – «статистика річ уперта» або «проти статистики не попреш». Але все одно, колись настане момент, коли індекс споживчих цін наростаючим підсумком перевищить поріг індексації та бухгалтерам доведеться індексувати заробітну плату за новими правилами.

Бажаю всім бухгалтерам величезного терпіння та легкої індексації.

Джерело: byhgalter.com

_________________
для контролюючих органів немає добросовісних платників — є неперевірені....
Зображення


Догори
 Профіль  
 
Відображати повідомлення за:  Сортувати за  
Створити нову тему Відповісти  [ 1 повідомлення ] 

Часовий пояс UTC + 2 годин [ DST ]


Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: Bing [Bot], Google [Bot], Google Feedfetcher


Ви не можете створювати нові теми у цьому форумі
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете додавати файли у цьому форумі

Знайти:
Вперед:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Український переклад © 2005-2010 Українська підтримка phpBB